Przykłady konstrukcji pneumatycznych

 
 

Konstrukcje odmiany I. Konstrukcje kształtowane wg odmiany I stosowane są najczęściej. Na rys. 4-69a pokazano typowy magazyn stosowany w USA, o wymiarach w rzucie poziomym 24 X 12 m.

W ZSRR buduje się magazyny zbożowe (rys. 4-96b) o średnicy 22 m, przy czym powłoka jest ukształtowana wg linii koszowej. W skali doświadczalnej wykonano pneumatyczny magazyn zbożowy o wymiarach: szerokość (rozpiętość) 24 m, długość 57 m, wysokość 7 m. Część środkowa ma kształt walcowy, części skrajne - kształt kulisty. Powłokę wykonano z jednowarstwowej tkaniny kapronowej z warstwą zewnętrzną z kauczuku butylowego. W omawianym magazynie składuje się 1800 ton zboża, przy czym stanowi on prototyp magazynów o pojemności do 4000 ton zboża.

Rysunek 4-98 przedstawia halę wystawową o przekryciu z tkaniny powleczonej polichlorkiem winylu. Ściany szczytowe hali są wykonane z materiałów tradycyjnych, linia przenikania ścian z konstrukcją pneumatyczną przebiega wg krzywej koszowej.

Przykładem budowli pneumatycznej o kształcie kulistym jest kopuła o średnicy podstawy 64 i wysokości 50 m (rys. 4-99). Budowla ta jest przeznaczona do celów łączności radiotelewizyjnej przy zastosowaniu sztucznego satelity „Telstar”.

Jedną z największych budowli pneumatycznych stanowi amerykański pawilon wystawy objazdowej (wykonany w 1960 r.), w którym znajduje się również sala kinowa na 300 miejsc. Podwójna powłoka jest wykonana z tkaniny nylonowej powleczonej polichlorkiem winylu, a kanały stanowią izolację cieplną (wdmuchuje się do nich ciepłe lub zimne powietrze) oraz zabezpieczenie w przypadku awarii miejscowe uszkodzenie powłoki może spowodować jedynie niewielki spadek nadciśnienia, gdyż różnica ciśnień we wnętrzu użytkowym i kanałach wynosi 0,011 atmosfery.