Osprzęt i wyposażenie sanitarne

 
 

W technice sanitarnej tworzywa sztuczne stosuje się już od ok. 30 lat, przy czym zakres ich stosowania stale wzrasta, a w niektórych krajach wyroby z tworzyw sztucznych zajmują pozycję czołową.

Na dużą skalę wykonuje się z tworzyw sztucznych armaturę czerpalną, ograniczając w ten sposób stosowanie wyrobów z metali nieżelaznych. Zawory są produkowane z poliamidu, poliwęglanu (rys. 3-18) lub twardego polichlorku winylu. W Polsce wytwarza się zawory zaporowe proste z winiduru dostosowane do ciśnień 0,5 2,5 i 6,0 at n wytrzymałość wini- duru wynosi: na ściskanie - ponad 700, na rozciąganie - ponad 480 i na zginanie - powyżej 850 kG/cm2. Ponadto są produkowane metodą wtryskową poliamidowe zawory czerpalne (rys. 3-19).

Armaturę odpływową wykonuje się z tłoczywa fenolowego i melaminowego polistyrenu, emulsyjnego polichlorku winylu, poliamidu i polipropylenu (rys. 3-20 i 3-21). Zbiorniki płuczące z polistyrenu wysokouda- rowego produkuje się metodą formowania próżniowego lub metodą wtryskową.

W Polsce są produkowane osadniki do zlewów, armatura pływakowa do płuczek ustępowych, syfony umywalkowe i sedesy. Osadniki do zlewów wykonuje się z tworzywa melaminowego o następującej charakterystyce technicznej: nasiąkłiwość po 24 godz moczenia 0,5%), odporność termiczna - do H20°C, udarność - co najmniej 6 kG/cm/cm2, minimalna wytrzymałość na ściskanie - 2200, na zginanie 800 i na rozciąganie - 400 kG/cm2.

Armaturę pływakową produkuje się z poliamidu stosując złącze elastyczne ze zmiękczonego PCW. Armatura ta nie ulega korozji. Syfony umywalkowe wraz ze spustem są produkowane z tworzywa poliamidowego, a sedesy z tworzywa melaminowego lub fenolowego (w tym również wzmocnionego włóknem bawełnianym).

W niektórych krajach produkuje się przybory sanitarne z polimetakrylanu metylu oraz ze zbrojonych żywic poliestrowych. Polimetakrylan metylu i jego kopolimery są stosowane głównie w USA i Anglii (rys. 3-22). Przybory sanitarne z tych tworzyw są higieniczne i estetyczne, lecz kosztowne.

Z żywic poliestrowych wzmocnionych włóknem szklanym wykonuje się w USA, NRF, Japonii, Francji, Czechosłowacji zlewozmywaki, wanny i baseny natryskowe lub nawet kabiny łazienkowe w konstrukcji z ram stalowych (Anglia).