Rury polietylenowe

 
 

Rury polietylenowe w Polsce nie są obecnie produkowane, ale produkcja ta zostanie wkrótce uruchomiona. Rury polietylenowe są odporne na działanie kwasów, zasad, roztworów soli itp., zaś nieodporne na związki aromatyczne (benzen, fenol) i związki metylowe. Nie ulegają elektrolizie i są obojętne fizjologicznie, nie mają smaku i zapachu, stosowane są więc do wody pitnej. Są gładkie, lekkie i odporne na niskie temperatury, ale łatwopalne.

Rury nie narażone na działanie promieni ultrafioletowych mogą być barwy białej (przezroczyste), W celu uodpornienia na promieniowanie słoneczne dodaje się wypełniacze o wysokim stopniu rozdrobnienia (np. sadza aktywna) w tym przypadku rury mają barwę czarną.

Rury polietylenowe są dostarczane w zwojach o długości cd 30 do 300 m (zależnie od średnicy i grubości ścianki), są więc łatwiejsze w montażu od rur z PCW. Stosuje się przede wszystkim rury twarde (z polimeru otrzymywanego metodą niskociśnieniową) mniejsze znaczenie mają rury miękkie (z polimeru wysokociśnieniowego). Charakterystykę techniczną rur zamieszczono w tabl. 3-6 i 3-7.

Interesujące doświadczenie dotyczące długotrwałej wytrzymałości rurociągu polietylenowego do wody pitnej wykonanego z Hostalenu GM 5010 (polietylen niskociśnieniowy) przeprowadzono w NRF. Rury o grubości odpowiadającej ciśnieniu 10 kG/cm2 poddano działaniu temperatury 80°C w ciągu 100 godz i ustalono spadek wytrzymałości w funkcji czasu, a następnie przez ekstrapolację opracowano krzywe wyrażające spadek wy- trzymałości w niższych temperaturach (rys. 3-7). Z przebiegu krzywych wynika, że rury pracując pod stałym obciążeniem będą miały po upływie 50 lat wytrzymałość 65 kG/cm2 i przy założeniu współczynnika pewności 1,3 mogą przejmować bezpieczne naprężenia 50 kG/cm2.