Folie polietylenowe

 
 

Folie polietylenowe są produkowane metodą wytłaczania i rozdmuchiwania z polietylenu wysokociśnieniowego, w postaci rękawa grubości 0,03 0,04 0,06 0,08 0,10 0,12 i 0,15 mm (wielkie szerokości ułatwiają zastosowanie - rys. 3-1).

Właściwości folii polietylenowych są następujące: ciężar właściwy 0,92-4-0,95, wytrzymałość na rozciąganie 150 kG/cm2 wzdłuż i 110 kG/cm2 w poprzek, wydłużenie względne 250% wzdłuż i 225% w poprzek, przepuszczalność pary wodnej w ciągu 24 godz przez folie o średniej grubości 0,04 mm - poniżej 4,05 G/m2. Ludwigshafen)

Folie polistyrenowe (Poloren). Folie polistyrenowe, przezroczyste, bezbarwne lub kolorowe, o grubości 0,04 m są produkowane metodą wytłaczania. Wytrzymałość na rozciąganie folii w kierunku podłużnym 350 kG/cm2, wydłużenie względne 2%. Folia może być stosowana jako izolacyjna.

Folie poli tereftalowe. Produkcję folii politereftalowych podjęto u nas w małej skali. Mają one doskonałe właściwości fizyczne (tabl. 3-2, 3-3 i 3-4) szczególnie ich własności izolacyjne prawie dorównują folii aluminiowej, jednak folie te mogą ulec zniszczeniu przez wody alkaliczne. Wadę tę usuwa się przez obustronne bitumowanie folii, która - o grubości 0,4 mm - może być stosowana w zakresie temperatur od -10 do +80C {jej wytrzymałość na rozdzieranie wynosi do 2000 kG/cm2).

Folie poliizobutylenowi. Ze względu na brak surowców nie produkuje się u nas tych bardzo cennych folii do izolacji przeciwwilgociowej i chemoodpornej. Najczęściej folie poliizobutylenowe wzmacnia się dodatkowo tkaniną szklaną (lub włóknami szklanymi), zaimpregnowaną i sklejoną pastą poliizobutyle- nową, gdyż w ten sposób przeciwdziała się płynięciu folii na zimno.

Rury i kształtki. Rury z tworzyw sztucznych są w wielu krajach szeroko stosowane. Wykonuje się je z twardego polichlorku winylu, polietylenu oraz poliestrów wzmocnionych włóknem szklanym. Ponadto w znacznie mniejszym zakresie są produkowane w niektórych krajach rury z polipropylenu (stosowane w instalacjach pracujących w temperaturze ok. 100°C), z poliwęglanu, ABS (do przewodów ciśnieniowych na wodę gorącą), z octano- maślanu celulozy (przewody na ropę, gdyż na ściankach przewodów nie osadzają się stałe produkty wydzielane z ropy) oraz polimetakrylanu me- tyiu.

Kształtki do łączenia tych rur produkuje się metodą wtryskową w zasadzie z tych samych tworzyw co rury, ale możliwe są również inne kombinacje (patrz np. rys. 3-6).