Produkcja płyt komórkowych (woszczynowychj
Zastosowanie klejów z tworzyw sztucznych umożliwia produkcję płyt komórkowych (woszczynowych, tzw. holoplastów) przypominających przeważnie strukturę plastra miodu, Do produkcji tych płyt stosuje się przeważnie mocny papier nasycony żywicą fenolowo-formaldehydową, który skleja się za pomocą kleju fenolowego lub innego w taki sposób, aby po rozcięciu wszerz powstała struktura komórkowa.
Jedną z metod produkcji wraz z urządzeniem ilustruje rys. 2-69. Papier (suchy) nawinięty na wałek 1 przechodzi poprzez wałki prowadzące 2 do wałka 4 nanoszącego żywicę. Żywica znajduje się tylko na wypukłych częściach wałka 4 (rys. 2-69b) i przez to nanoszona jest w postaci pasków na posuwającym się papierze 8, który nawija się na obracającą się płytę 3, zamocowaną na łożyskach. Nakładana warstwa żywicy nie może być zbyt gruba i nie może rozlewać się, więc przenoszona jest na wałek 4 z rynienki 7 przez dwa wałki pośrednie - wałek pośredni 5 i wałek 6 zanurzony w żywicy - co przy odpowiedniej lepkości żywicy zapewnia nałożenie warstwy o właściwej grubości.
Klej nakłada się na papier w odstępach, gdyż tylko w tym przypadku otrzyma się właściwą strukturę z sześciokątnymi komórkami (rys. 2-69c). Dla osiągnięcia tych odstępów wałek 4 przesuwa się za każdym pełnym obrotem płyty 3 na przemian w lewo i w prawo, przy tym przesuwanie się wałka jest tak zsynchronizowane z obrotami płyty 3, że zabrudzony ży- wicą papier w czasie przesuwania walka 4 trafia na krawędź tej płyty. Po nawinięciu odpowiedniej ilości warstw papieru na płytę, odcina się nawijany papier i szybko płytę zdejmuje, zakładając drugą płytę do dalszego nawijania. Płytę z nawiniętym papierem przenosi się do utwardzania pod ciśnieniem z ogrzewaniem, a po wyjęciu rozcina na brzegach nawinięty i sklejony papier. Płyta 3 służy do ponownego nawijania.
Rozciągnięte pasy sklejonego papieru (impregnowanego) zostają od razu przyklejone za pomocą żywicy do bocznych płyt stanowiących okładzinę płyty pustakowej [40]. Produkcja płyt komórkowych może być prowadzona również przy zastosowaniu innych metod stosuje się czasem folię z polistyrenu, octano- maślanu celulozy, polichlorku winylu a także folie metalowe.
Folie termoplastyczne o odpowiedniej strukturze formuje się często metodą próżniową i klei się lub zgrzewa z dwóch lub więcej arkuszy. Ta właśnie metoda znajduje obecnie coraz szersze zastosowanie przemysłowe do produkcji płyt warstwowych dla budownictwa.