Fenoplasty i aminoplasty cz. II

 
 

Żywice fenolowe lane typu Rezolan dają piękne efekty barwne (np. imitacje bursztynu), bywają więc stosowane do wyrobu uchwytów i klamek do drzwi, okien itp. Technologia przetwórstwa tej żywicy jest dość uciążliwa i mało wydajna (długotrwale odlewanie w prętach, rurach i profilach, a następnie obróbka mechaniczna). Poza tym niekiedy w wyrobach z tej żywicy powstają naprężenia, powodujące pękanie. Niektórzy producenci wprowadzili więc tłoczywo fenolowe bez napelnia- czy, przezroczyste, koloru bursztynowego, czerwonego lub niebieskiego, z którego produkuje się wypraski, podobnie jak z tworzywa bakelitowego.

Żywice fenolowo-formaldehydowe oraz aminowo- -formaldehydowe mają duże znaczenie jako kleje i spoiwa. Szczególnie kleje mocznikowe, ze względu na tanie i łatwo dostępne surowce są bardzo szeroko stosowane do klejenia drewna, płyt pilśniowych, wiórowych, paździerzowych itp. Kleje (żywice) fenolowe służą do produkcji sklejki oraz do nasycania papieru stosowanego do wyrobu płyt woszczy- nowych, czyli plastrowych.

Kleje melaminowe można utwardzać również w niskiej temperaturze dają one spoiny bardziej wytrzymałe niż z kleju fenolowego lub mocznikowego, ale są droższe. Tworzywa porowate mocznikowe i fenolowe znane są już od dawna. W kraju produkowane jest mocznikowe tworzywo ekspandowane. Produkcja porowatego tworzywa fenolowego znajduje się u nas we wstępnym stadium. Produkt ten ma właściwości daleko lepsze od porowatego tworzywa mocznikowego, więc należy spodziewać się znacznego rozwoju tej produkcji i szerszego zastosowania w budownictwie [76, 195]. Ostatnio wprowadza się spienianie tworzyw mocznikowych bezpośrednio na budowie. Oczywiście powodzenie tej metody byłoby duże, gdyby udało się przyspieszyć suszenie gotowego materiału spienionego. żywice fenolowe stosuje się również jako kity i spoiwa kwaso- odporne (np. żywica K-100), napełnione i wzmocnione włóknem azbestowym kwasoodpornym (np. tzw. f e n o 1 i t lub f a o 1 i t). W budownictwie przemysłowym tworzywo to jest cennym materiałem chemoodpornym.

Żywice fenolowe, mocznikowe i melaminowe służą również do produkcji lakierów. W szczególności cenne są lakiery na bazie żywic melaminowych, które znajdują zastosowanie do lakierowania płytek prefabrykowanych.