Wytłaczanie profilów cz. II

 
 

Metodą wytłaczania produkuje się ostanio również wykładziny podłogowe z polichlorku winylu zmiękczonego. Wprawdzie metoda ta nie jest szybka, ale ciągła i koszty urządzenia nie są wysokie. Przy tej okazji można wykładziny od razu zdwajać, zbroić tkaniną itp.

Przez sprzężenie dwóch wytłaczarek z pojedynczą specjalną głowicą i dyszą oraz pojedynczym urządzeniem odbierającym (rys. 2-24) produkuje się wykładziny podłogowe 2-warstwowe [77, 159],

Produkcja folii metodą wytłaczania jest bardzo wydajna i tania, a przy wytłaczaniu folii z rozdmuchiwaniem daje folie cienkie i orientowane wszerz. Polepsza to własności folii i umożliwia osiągnięcie dużych szerokości (do kilkunastu metrów). Właśnie takie szerokie folie mają duże znaczenie w budownictwie.

Folie wytłaczane przez szeroką dyszę mogą być również orientowane wzdłuż i wszerz, wytłaczane zaś bezpośrednio na przesuwającą się taśmę tkaniny, papieru lub innej folii i kalandrowane łączą się trwale z nimi [75], Coraz częściej stosuje się wzmacnianie folii siatką z włókna szklanego, przez co folia nie traci przezroczystości, a znacznie się wzmacnia.

Produkcję kształtek, pojemników itp. z termoplastów wykonuje się również przeważnie przez wytłaczanie z rozdmuchiwaniem. Do tego celu stosuje się wytłaczarki ze specjalnymi głowicami oraz odpowiednim automatem do otwierania i zamykania form [75].

Rury o bardzo wielkich średnicach oraz zbiorniki o kształcie walcowym produkuje się z termoplastów (przeważnie polietylen) na wytłaczarkach z dodatkowymi urządzeniami do spiralnego nawijania [75, s. 115].