Przykłady budynków z tworzyw sztucznych

 
 

Niezależnie od wykorzystywania tworzyw sztucznych do wykonywania różnych fragmentów budowli czy to w postaci podłóg, czy pokryć dachowych, ścianek, izolacji lub wykańczania powierzchni, próbuje się od wielu lat zastosować te tworzywa do wznoszenia samodzielnych obiektów, a zwłaszcza domków jednorodzinnych, członów hotelowych itp.

Pierwsze próbne obiekty z tworzyw sztucznych powstały już przed II wojną światową w USA, a następnie w Niemczech. Wykorzystywano w tych budynkach głównie płyty warstwowe (sandwi- czowe) ze względu na ich dobrą izolacyjność cieplną i znaczną wytrzymałość.

Jednym z pierwszych domków o kształcie nietypowym (rys. 13-1) był obiekt francuski (1956 r.). Domek jest parterowy, ustawiony na płycie z trzonem okrągłym, w którym znajduje się pokój, kuchnia, blok sanitarny i korytarzyk z szafami ściennymi. Dookoła trzonu znajdują się dalsze pokoje, przy czym mogą one być dostawiane w miarę potrzeby. Konstrukcję domku stanowią łupiny z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym mające rdzeń z tworzywa spienionego lub z płyt typu plastra miodu. Ogrzewanie przewidziano gorącym powietrzem wprowadzanym z zewnątrz. Przy kubaturze ok. 170 m3, ciężar domku wynosi zaledwie 8 T, a więc ok. 50 kG/ms. Całe wyposażenie i elementy wykończeniowe w budynku wykonano z tworzyw sztucznych.

We Francji również stworzono człon hotelowy wykonany z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym (rys. 13-2) z pełnym wyposażeniem. Człony można zestawiać w dowolne zespoły hotelowe.