Instalacje wentylacyjne
- Instalacje wentylacyjne w budownictwie dzielą się na:
- a) wyciągowe i nawiewne,
- b) nawiewne z nawilżaniem,
- c) odemglające,
- d) odpylające,
- e) klimatyzacyjne.
We wszystkich rodzajach instalacji wentylacyjnych mogą być wykorzystywane tworzywa sztuczne w granicach swej odporności termicznej i chemicznej. Mają one zastosowanie głównie przy wykonywaniu przewodów zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i izolacyjny. Jako materiały konstrukcyjne, odporne na różne czynniki chemiczne, stosuje się twardy polichlorek winylu oraz laminaty, np. z żywic poliestrowych wzmocnionych włóknem szklanym. Jako materiały ochronne w kanałach wentylacyjnych żelbetowych w budynkach przemysłowych stosuje się folię z PCW, folie poliizobutylenowe i inne oraz powłoki z farb i emalii z żywic syntetycznych.
Płyty i rury z twardego PCW, przeznaczone do wykonywania przewodów wentylacyjnych wszystkich rodzajów, nie powinny wykazywać na powierzchni żadnych rys, pęknięć ani innych wad powierzchniowych.
Poszczególne odcinki przewodów są formowane na budowie lub w odpowiednio wyposażonych warsztatach. Na budowie wybiera się do tego miejsca osłomęte przed przewiewami i pyłem oraz o temperaturze powyżej 0°C. Pomieszczeria warsztatowe powinny być zamknięte, wolne od przewiewów i o temperaturze wyższej niż -f-10°C.
Do formowania odcinków rur używa się narzędzi z twardego drewna oraz plników (do wykonywania skosów).
Formowanie nowych kształtów z płyt lub rur odbywa się po ich podgrzaniu do temperatury 120-ż-140°C. W nowej formie powinny te wyroby być przytrzymywane aż do ostygnięcia.