Listwy i cokoliki przypodłogowe

 
 

Listwy i cokoliki z PCW otrzymuje się poprzez wytłaczanie plastycznej masy polichlorku winylu z dodatkiem plastyfikatorów i pigmentów przez odpowiednie ustniki w temperaturze ok. 130°C. Ta metoda produkcji pozwala uzyskiwać listwy o dowolnych długościach. Ze względów manipulacyjnych dostarcza się na budowę kręgi listew o długości ok. 50 m. Przy małej ilości plastyfikatora uzyskuje się listwy o znacznej sztywności i dostarcza się je w krótkich odcinkach po 3-P4 m.

Listwy z PCW są przymocowywane do ścian lub do ścian i podłóg (rys. 7-20) za pomocą szybkowiążących klejów, produkowanych na bazie kauczuków. Są to kleje rozpuszczalnikowe o znacznej przyczepności do listew i do podkładu. Zasady klejenia są analogiczne jak przy wykładzinach arkuszowych, tj. smaruje się cienką warstwą kleju spód listwy i podkład, a po odczekaniu kilku lub kilkunastu minut dociska listwy do podkładu. Podkład powinien być dostatecznie wytrzymały, aby odkształcenia sprężyste listwy nie powodowały jego rozwarstwienia. Najlepiej jest wykony wać dolny pas tynku (na wysokość listwy) z zaprawy o znacznej zawartości cementu lub gipsu.

Ponieważ przyklejane listwy wymagają docisku do podkładu w celu uzyskania ściślejszego z nim połączenia, stosuje się więc przybijanie listew do ścianki cienkimi gwoździkami o małych łebkach co 50-1-60 cm. Niektóre typy listew posiadają specjalne szczeliny, w które wbija się gwoździe i które kryją ich łebki (rys. 7-21). ściany gwoździami