Montaż rynien

 
 

Powierzchnie, przeznaczone do sklejenia czyści się z brudu oraz ewentualnego zatłuszczenia, a następnie dopasowuje się sklejane części, zmiękcza je nieco rozpuszczalnikiem, smaruje odpowiednim klejem i silnie dociska do siebie łączone elementy, za pomocą zacisku drewnianego lub metalowego (rys. 5-40).

Minimalny czas schnięcia kleju winylowego wynosi ok. 60 minut. Nadmiar wyciśniętego kleju usuwa się natychmiast po ukazaniu się go na powierzchni folii. Odcinki rynien skleja się na zakłady szerokości 3-4 cm, przy czym poszczególne odcinki powinny być nakładane na siebie zgodnie z przewidywanym spływem wody.

Montaż rynien zaczyna się od ułożenia ich w uchwytach z ustaleniem miejsc odpływu wody do rur spustowych. Po odgięciu wąsów mających przytrzymywać brzegi rynien w uchwytach sprawdza się prawidłowość spadku układanego odcinka rynny, zaczynając od najniższego punktu (przy wlocie do rury spustowej), a kończąc na najwyższym (w połowie odległości między rurami spustowymi). Po sprawdzeniu spadków mocuje się brzegi rynien wąsami w taki sposób, aby był jednak zapewniony podłużny ruch rynien.

Odwadniające wyroby z tworzyw sztucznych są stosowane w wielu krajach. W warunkach klimatu krajowego najbardziej celowe jest ich wprowadzanie w zakładach przemysłowych, gdzie rynny blaszane mają bardzo małą trwałość, oraz w ośrodkach nadmorskich i uzdrowiskowych, gdzie w atmosferze znajduje się znaczna ilość zanieczyszczeń solami, powodujących szybką korozję rynien i rur metalowych.