Wady folii z tworzyw sztucznych

 
 

W budynkach stałych mogą być wykorzystywane folie z tworzyw sztucznych jako materiał zwiększający szczelność pokryć dachówkowych. Sposób układania pasów folii polietylenowej (może być i z PCW) pokazano na rys. 5-31. Folia może być układana na łatach i dolnym pasie dachówek z przybiciem jej górnych brzegów do łat z góry lub z boku (od strony kalenicy), albo może być tylko zaginana na krawędzi każdej górnej łaty i zaraz dociskana dochówkami. Sposób ten nadaje się najbrdziej przy pojedyn- czym kryciu karpiówką. Folią mogą być również wyklejane koryta odwadniające dachy (rys. 5-32).

Oprócz niezaprzeczalnych zalet, folie z tworzyw sztucznych mają wady utrudniające ich stosowanie do krycia budynków stałych. Do wad tych należą:

- wrażliwość na działanie promieni słonecznych, co przyspiesza proces tzw. starzenia się materiału,

- wrażliwość na niskie temperatury, w których zanikają w pewnym stopniu właściwości sprężyste folii (skłonność do pęknięć),

- wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne przy zbyt małych grubościach oraz

- zbyt wysoki koszt przy większych grubościach (np. ponad 1 mm). Wrażliwość na działanie promieni słonecznych można poważnie osłabić przez dodatek sadzy (co jest stosowane np. w czarnej folii polietylenowej), ale inne wady pozostają.