Pokrycia z folii z tworzyw sztucznych
Pokrycia dachowe wykonane z folii produkowanych w kraju nie są w zasadzie stosowane na budynkach stałych, natomiast mogą być wykorzystywane jako warstwy wodochronne w pokryciach tarasów opisanych w p. 5.4 oraz w korytach odwadniających.
Szersze zastosowanie znajduje w krajach zachodnich folia, otrzymywana z kauczuku chlorobutadienowego tzw. neoprenu, ponieważ jest ona niewrażliwa na działanie czynników atmosferycznych i nie ulega starzeniu się, a poza tym odznacza się dużą wytrzymałością na rozerwanie i szczelnością. Wykorzystano te właściwości między innymi w pokryciu dworca i peronów w Cap (południowa Afryka), gdzie folia ta, o grubości 2,4 mm, ułożona na konstrukcji żelbetowej, pokrywa ok. 50 tys. m2 powierzchni.
Stosowanie samych folii z tworzyw sztucznych z ewentualnym wzmocnieniem ich tkaniną również z włókien syntetycznych ma na ogół miejsce w następujących przypadkach:
- pokrycie budynków tymczasowych,
- pokrycie obiektów użytkowanych w okresie letnim,
- pokrycie fragmentów placu budowy lub budynków znajdujących się na tych placach,
- pokrycie obiektów rolnych i ogrodniczych.
Do robót tego rodzaju bywa stosowana folia polietylenowa, polipropylenowa, poliamidowa (nylon) lub tkaniny nasycane polichlorkiem winylu bądź inną żywicą syntetyczną. Grubość stosowanych folii waha się od 0,05 mm do 0,4 mm. Zwykle konstrukcję pod pokrycie z folii stanowią ramy o wymiarach ok. 1,50 X 2,00 m z listew drewnianych, przy czym folia jest zaciskana między listwami (rys. 5-30).