Brzegi płyt poliestrowych

 
 

Przed wniesieniem na dach obcina się narożniki płyt i ewentualnie przycina się je według wymiarów połaci. Wymiary odcinanych narożników ustala się według sposobu pokazanego na rys. 5-3, a następnie odcina się je piłką ręczną o drobnym zębie (rys. 5-4), względnie nożycami do cięcia blachy (rys. 5-5) lub nawet nożem. Przy obcinaniu narożników zaleca się stosować szablon z kawałka płyty falistej lub odpowiednio sfalowanej bla- chy (rys. 5-6). Piyty akrylowe podczas cięcia celowe jest podgrzewać strumieniem ciepłego powietrza. Poza wymienionymi sposobami płyty mogą być cięte piłą taśmową (rys. 5-7) lub tarczową z napędem elektrycznym.

Zalecana ilość obrotów tarczy (o drobnym zębie) wynosi ok. 3000 obr/min. Płyty akrylowe lub z PCW mogą być oprócz tego przecinane kolbą do lutowania ze specjalną końcówką (rys. 5-8).

Brzegi płyt poliestrowych oczyszcza się z wystających włókien szklanych za pomocą papieru szklistego. Zarówno podczas cięcia, jak i przenoszenia oraz układania na dachu, płyty nie powinny być przesuwane po szorstkiej powierzchni, gdyż łatwo ulegają zarysowaniu.

Do wiercenia otworów w płytach stosuje się wiertła o kącie rozwarcia ostrza 60-90° (rys. 5-9). Otwory wykonuje się w grzbietach fal co najmniej w odległości 40 mm od krawędzi płyty.

Do przytwierdzania płyt do łat lub płatwi służą wkrętki (rys. 5-1 Oa, b), śruby do metalu (rys. 5-10c) lub haki metalowe z nakrętkami (rys. 5-10d, e, f oraz rys. 5-11), względnie haki z poliwęglanu (rys. 5-12). Pod nakrętki lub główki śrub umieszcza się podkładki elastyczne z neoprenu, gumy lub elastycznego polietylenu (rys. 5-13 i 5-14). Ochronę końców haków oraz nakrętek przed korozją stanowią kapturki antykorozyjne z PCW lub innego tworzywa sztucznego (rys. 5-15).