Pokrycia z płyt z tworzyw sztucznych cz. II
Ze względu na to, że płyty z tworzyw sztucznych mogą być stosowane do wykonywania przezroczystych fragmentów dachów np. w halach przemysłowych lub innych, których pokrycie stanowią np. płyty azbestowo-cementowe względnie blacha falista - konieczne jest aby płyty z tworzyw sztucznych wykonywane były o tej samej szerokości i wysokości fal, którą mają płyty z materiałów tradycyjnych (rys. 5-1), a w wielu przypad- kach również o takich samych wymiarach, o ile płyty obu rodzajów są układane na przemian.
Powyższe wymagania wymiarowe są przestrzegane przez wszystkich producentów w krajach zachodnich. Oprócz przekrojów falistych są formowane profile trapezowe, złożone płaskie i faliste, karbowane skośnie i inne (rys. 5-2).
Pokrycia z płyt, uformowanych z tworzyw sztucznych (poliestrowych, poliakrylowych i z PCW) mogą być układane na płatwiach drewnianych, żelbetowych lub stalowych z rur albo kształtek walcowanych. Rozstaw płatwi na ogół waha się w granicach 0,50-1,25 m. Nachylenia połaci dachowych na budynkach stałych mogą być przyjmowane takie same jak dla pokryć z falistych płyt azbestowo-cementowych (wg PN-63/B-02361), na dachach budynków tymczasowych oraz na wiatach nachylenia mogą dochodzić nawet do obcięcia (przykład dla fali 177X51 - p. rys. 5-1)
Do układania fragmentów pokryć przeświecających w dachach krytych płytami azbestowo-cementowymi lub blachą falistą, używa się przeświecających płyt z tworzyw sztucznych o wymiarach fal takich samych jak płyt z innych tworzyw.