Przykłady konstrukcji pneumatycznych cz. III
Konstrukcje odmiany II. Przykładem konstrukcji pneumatycznej odmiany II jest soczewkowe, dwupowłokowe przekrycie budynku teatru letniego w Bostonie (rys. 4-102) na 2000 widzów. Średnica budowli wynosi 43,5 m, wysokość - 14,5 m, maksymalna grubość soczewki - 6,0 m. Obydwie powolki wykonano z tkaniny nylonowej powleczonej polichlorkiem winylu. Przekrycie dachowe jest zakotwione na obwodzie budowli do pierścienia stalowego, opartego na słupach ścian zewnętrznych.
W Polsce wykonano dotychczas dwa projekty konstrukcji pneumatycznych: koncepcję przekrycia pawilonu wystawowego na Wystawę Światową w Brukseli (Expo-58) oraz przekrycie pawilonu szkolnego w Warszawie (rys. 4-103). przekryć pneumatycznych odmiany II
Konstrukcje odmiany III. Konstrukcje pneumatyczne odmiany III są rozpowszechnione w wielu krajach. W USA stosuje się magazyny o rozpiętości żeber do 15,0 m i rozstawie do 2,0-t-5,0 m (rys. 4-104). W ZSRR projektuje się konstrukcje żebrowe o rozpiętości do 25,0 m. Na rys. 4-104b pokazano garaż z żeber pneumatycznych (CSSR) o średnicy 40 cm i wymiarach w rzucie poziomym 6,0 X 9,0 m, na rys. 4-104c - halę o wymiarach w rzucie poziomym 18,4 X 9,0 i wysokości 4,5 m a na rys. 4-104d - konstrukcję pneumatyczną o zewnętrznym obrysie półkuli.
Powłoki pneumatyczne jako konstrukcje pomocnicze. W USA powłoki pneumatyczne wykorzystuje się przy montażu kopuł aluminiowych (rys. 4-105). Nadciśnienie wewnęrzne jest dostosowane do ciężaru konstrukcji metalowej i obciążenia użytkowego przy montażu.
Konstrukcję metalową montuje się na ogół we właściwym położeniu na powłoce pneumatycznej spełniającej rolę rusztowania. Niekiedy konstrukcja pneumatyczna jest dwupowłokowa. W pierwszym stadium nadciśnienia występuje tylko pod dolną powłoką i na jej górnej powierzchni odbywa się montaż kopuły metalowej, a następnie wprowadza się sprężone powietrze między obydwie powłoki, co powoduje podniesienie zmontowanej kopuły do właściwego poziomu.
W niektórych krajach konstrukcje pneumatyczne stosuje się jako deskowanie kopuł lub innych konstrukcji betonowych, żelbetowych lub sprężonych. W USA i Kanadzie zastosowano w ostatnich latach powłoki pneumatyczne jako deskowanie ustrojów ze sztywnych pianek poliuretanowych.