Konstrukcje piramidalne

 
 

Konstrukcje piramidalne (tarczownicowe) mentów o kształcie ostrosłupów ściętych o podstawie kwadratowej lub sześciokątnej, połączonych dołem lub górą cięgnami stalowymi. Ustroje piramidalne tworzą przekrycia dachowe płaskie (rys. 4-77) lub w postaci sklepień (rys. 4-78). Elementy ostrosłupowe dachów światłoprzepuszczal- nych wykonuje się z twardego polichlorku winylu lub z żywic syntetycznych zbrojonych. W dachach światłoprzepuszczalnych można stosować przestrzenne elementy przekrycia z płyt warstwowych. Konstrukcje piramidalne płaskie są podparte jedynie w narożach przekrycia. mentów przestrzennych wynosi na ogól 1,5-f- 2 mm, wymiary podstawy kwadratowej 60-120 cm.

Istnieją możliwości zwiększenia sztywności elementów przestrzennych przez nadanie im kształtów przedstawionych na rys. 4-79.

W światłonieprzepuszczalnych stropodachach można stosować rozwiązanie pokazane na rys. 4-80. Przekrycie składa się z dwóch warstw odpo- wiednio połączonych ze sobą elementów przestrzennych, przylegających do siebie mniejszymi podstawami. Warstwa górna jest wypełniona materiałem ocieplającym z tworzywa komórkowego i pokryta warstwą szczelną, uzyskaną np. przez natrysk żywicy syntetycznej. Podstawy elementów dolnych i górnych są połączone cięgnami stalowymi.

Przy obliczaniu przekryć płaskich opartych swobodnie na niepodatnych podporach można konstrukcje takie rozpatrywać jako ruszt z ortogonalnych belek o jednakowej charakterystyce sprężystej (rys. 4-81). Momenty zginające i siły poprzeczne oblicza się z dostateczną praktycznie dokładnością, metodą różnic skończonych [41].

W przypadku przekrycia o obrysie kwadratowym, opartego jw. i składającego się z co najwyżej 64 elementów przestrzennych (l/a 8, gdzie: M = 0,077 qal- Q - 0,31 qal gdzie: M - moment zginający, Q - siła poprzeczna, a i I - jak wyżej.

Siły w płaszczyznach zewnętrznych przekrycia oblicza się jako iloraz maksymalnego momentu zginającego przez sprowadzoną wysokość rusztu. Rozkład naprężeń w elementach przestrzennych nie został dotychczas dostatecznie wyjaśniony, lecz na podstawie badań można dla elementów cienkościennych (z PCW lub z żywic zbrojonych) przyjmować następujące założenia:

- a) działanie siły pionowej rozkłada się wg wykresu na rys. 4-82, wywołując największe naprężenia w narożach,

- b) siła pozioma przekazuje się w przeważającej części na płaszczyzny równoległe do kierunku działania siły wykres naprężeń normalnych i stycznych przebiega np. wg rysunku 4-83b,

- c) efektywną szerokość pracującej części pochyłej ścianki (rys. 4-82b) można określać z doświadczalnego wzoru gdzie: & - grubość ścianki,

Przy wykonywaniu przekryć z elementów ostrosłupowych można poszczególne elementy uprzednio scalać w większe jednostki konstrukcyjne w wytwórni ułatwia to w dużym stopniu montaż konstrukcji.