Elementy cieplarni doświadczalnej

 
 

Obciążenie to waha się od 133 (przy podporze) do 58 kG/m2 (w punkcie zerowego obciążenia wiatrem). Elementy cieplarni doświadczalnej wykonano metodą formowania próżniowego w produkcji seryjnej przewiduje się formowanie niskociśnieniowe w podwyższonej temperaturze w formach z tworzywa sztucznego.

Porównanie kosztów cieplarni dało następujące wyniki (w °/o): cieplarnie oszklone o konstrukcji stalowej - 100, cieplarnie jak na rys. 4-60 z produkcji doświadczalnej - 140, cieplarnia jw. z produkcji seryjnej - 76, cieplarnia z produkcji seryjnej, lecz z elementów o szerokości 100 cm - 64.

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń prowadzone są prace badawcze dotyczące konstrukcji cieplarni o rozpiętości 18 m (rys.4-61). W NRD prowadzone są prace badawcze nad zastosowaniem przekryć o podwójnej krzywiżnie o rozpiętości 12-i-18 m. Przekrycie składa się z elementów akrylowych o szerokości ok. 70-80 cm i grubości do 6 mm, łączonych w kluczu sklepienia. przepuszczalnego), b) ocieplonego

Na rys. 4-62a pokazano dach wykonany z pakietu płaskich arkuszy PWS, połączonych parami przy długich brzegach po rozwinięciu i nadaniu odpowiedniej krzywizny otrzymuje się elementy o dużej nośności. W pracach badawczych rozpiętość elementu fałdowego wynosiła 12,0 m. Elementy te mogą być również stosowane do dachów ocieplonych (rys. 4-62b). Dach z elementów fałdowych został zastosowany w teatrze letnim (na wolnym powietrzu) w przypadku złej pogody dach zostaje zawieszony nad widownią o wymiarach 50 X 50 m. Elementy fałdowe mogą być również stosowane ze względu na duży promień bezwładności jako elementy ścienne.

Światłoprzepuszczalne przekrycia z elementów poliestrowych o zmiennym przekroju

Ponadto przeprowadzono badania ugięć i nośności elementów w skali 1:1. Wyniki badań wykazały, że nośność jest znacznie niższa od nośności obliczonej ze wzoru [4-33] ze względu na wyboczenia cienkich elementów. Doświadczalnie ustalono wartość obciążenia niszczącego równą 450 kG/m2.

W USA zastosowano światłoprzepuszczalne przekrycia z elementów poliestrowych o zmiennym przekroju jak na rys. 4-64. Rozpiętość przekrycia wynosi ok. 11,5 m, ciężar elementu o szerokości ok. 91 cm - ok. 100 kG.

W Anglii są prowadzone prace w kierunku zastosowania przekryć dachowych z elementów zbrojonych matą szklaną i dodatkowo wzmocnionych górą i dołem włóknem szklanym pasmowym (roving). Grubość ścianki wynosi 2,5 mm (rys. 4-65). Przy wysokości elementów ok. 25 cm można uzyskać rozpiętość 7,50 m, a przy wysokości 50 cm - rozpiętość 15 m. Koszt takiego przekrycia jest jednak znacznie wyższy niż przekrycia światłoprzepuszczalnego o konstrukcji stalowej lub drewnianej. W celu zmniejszenia kosztu prowadzone są badania elementów zbrojonych dodatkowo paskami siatki stalowej cięto-ciągnionej (rys. 4-66), o rozpiętości 4,50 m.

W NRF 12081 wykonano w budynku mieszkalnym dachową konstrukcję płatwiową z usztywnieniem przeciwwiatrowym wyłącznie z prasowanych kształtowników PWS o współczynniku sprężystości 80-1-120 000 kG/cm2. Elementy stężające wykonano z ceowników, elementy nośne - z dwute- owników otrzymanych przez sklejenie dwóch ceowników. W miejscach połączeń elementów zastosowano płyty i kątowniki z PWS oraz śruby stalowe. Pokrycie dachowe składa się z dwóch warstw poliestrowych płyt ialistych oraz z warstwy środkowej z włóknistego materiału izolacyjnego.