Jednowarstwowe konstrukcje dachowe, dachowo-ścienne i ścienne

 
 

Jednowarstwowe przekrycia dachowe o znaczniejszej rozpiętości znajdują szerokie zastosowanie w obiektach wystawowych, budynkach przemysłowych, magazynach, przy budowie cieplarni itp. Wykonuje się je na ogół z tworzyw zbrojonych, rzadziej z polimetakrylanu metylu.

Na rys. 4-58a pokazano schematy przekryć dachowych i dachowo-ścien- nych o rozpiętości 6,45 i 7,50 m (dachowe przekrycia łukowe dwuprzegu- bowe) oraz 8,0 i 10,0 m (dachowo-ścienne przekrycia łukowe trójprzegu- bowe). Jedno z przekryć dachowych ma kształt asymetryczny. Przekroje poprzeczne elementów sklepienia pokazano na rys. 4-58b. Konstrukcje łukowe dwuprzegubowe stanowiły przekrycia czechosłowackich pawilonów [53] wystawowych w Moskwie i Banaku w latach 1960 i 1962, a ponadto dwu- i trójprzegubowe konstrukcje lukowe zastosowano w CSRS.

Interesujące przykłady przekryć dachowych i dachowo-ściennych obserwuje się w NRF i NRD. W roku 1961 wykonano cieplarnię z elementów poliestrowych (rys. 4-59a, b) zbrojonych matą szklaną o przekroju wg rys. l-56c. Współczynnik sprężystości PWS wyniósł ok. 72000 lcG/cm"-, wytrzymałość na rozciąganie - 940 kG/cm2. Elementy dachowe są połączone w połowie szerokości obiektu za pomocą śrub poliamidowych. W roku 1963 przeprowadzono badania odkształceń i nośności próbnej konstrukcji cieplarni, skła- dającej się z połączonych ze sobą pięciu elementów, poddanych obciążeniu pionowemu i poziomemu. Elementy wykazały dostateczną nośność, natomiast odkształcenia były o 50% większe od odkształceń ustalonych analitycznie dla łuku trójprzegubowego. Wynika stąd potrzeba dodatkowego usztywnienia konstrukcji.