Świetliki

 
 

Najczęściej stosuje się następujące odmiany konstrukcji świetlików: trójkątne, o podwójnej krzywiźnie, kopulaste (jedno- lub dwupowło- kowe) oraz płaskie w obramowaniu.

Na rys. 4-50 pokazano świetlik trójkątny (typu Plastished) z polimetakrylanu metylu o poprzecznym przekroju falistym. Rozpiętość świetlika wynosi od 2,0 do 3,40 m. Szerokość elementu jest wielokrotnością modułu 177 mm, wysokość fali w przypadku maksymalnej rozpiętości wynosi 51 mm. Kondensat pary wodnej ścieka w kierunku zaznaczonym na rys.

Świetlik z polimetakrylanu metylu Perspex o podwójnej krzywiźnie przedstawiono na rys. 4-51a, sposoby zaś zamocowania na podporach - na rys. 4-51b. Rozpiętości świetlików wynoszą do 2,50 m. Ciężar jednostko- poprzeczny, c) schemat odprowadzenia kondensatu wy świetlika (4 kG/my) jest 4-krotnie mniejszy niż świetlika ze szklą zbrojonego (bez ciężaru konstrukcji nośnej). Na rys. 4-52 pokazano element dwukrzywiznowy z PWS. Rozpiętości elementów wynoszą 2,55, 3,0, 4,0 i 5,0 m.

Świetliki kopulaste z polimetakrylanu metylu mają kształt podstawowy kołowy, kwadratowy lub prostokątny. Średnica świetlików okrągłych wynosi do 200 cm, wymiary świetlików prostokątnych do 180 X 280 cm. Świetliki akrylowe mogą być pojedyncze (jednopowłokowe) lub podwójne (w celu zmniejszenia wartości współczynnika przenikania ciepła).

Rysunek 4-53 przedstawia oświetlenie hali bankowej za pomocą okrągłych świetlików kopulastych.Świetliki z polimetakrylanu metylu o wymiarach wyżej podanych są formowane bez użycia form z jednego arkusza przez podgrzewanie od góry do temperatury ponad 170 °C i jednoczesne działanie od dołu ciśnieniem gorącego powietrza. Świetliki o znaczniejszych wymiarach wykonuje się z kilku lub kilkunastu części łączonych za pomocą żeber krawędziowych lub nakładek.