Elementy i ustroje światłoprzepuszczalne cz. II

 
 

Zastosowanie ściennych elementów światłoprzepuszczalnych w budynkach o specjalnym przeznaczeniu (hale sportowe, sale gimnastyczne, halle w gmachach użyteczności publicznej itp.) umożliwia wyeliminowanie lub ograniczenie otworów okiennych.

Zbrojenie żywic syntetycznych bezalkalicznym lub niskoalkalicznym włóknem szklanym podwyższa w wysokim stopniu cechy mechaniczne, gdyż włókno to posiada w przybliżeniu 20-krotnie większy współczynnik sprężystości aniżeli żywica syntetyczna i wysoką wytrzymałość na rozciąganie (E = 7 105, Rr = 14000 kG/cmr).

Przy wzmacnianiu żywic matami z krótkociętych włókien nie zorientowanych (o zawartości zwykle 25-b30°/o w stosunku do objętości laminatów) wytrzymałość i sprężystość wzrastają 1,5-2-krotnie, przy stosowaniu ciągłych włókien zorientowanych (w postaci tkanin lub pasm) wytrzymałość na rozciąganie i sprężystość są -- zależnie od zawartości włókna do 12 razy większe niż żywic niezbrojonych. Zawartość objętościowa włókien zorientowanych wynosi zwykle 50-70%, laminat więc w tym przypadku składa się właściwie z włókien szklanych połączonych żywicą, a nie z żywicy wzmocnionej włóknem.

Jako zbrojenie elementów konstrukcyjnych stosuje się na ogół matę szklaną przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Wysokie właściwości mechaniczne laminatów o dużej zawartości włókna zorientowanego wskazują jednak na możliwość produkcji elementów o znacznie większej niż dotychczas nośności i sztywności.

Należy ponadto zaznaczyć, że w niektórych krajach prowadzi się prace doświadczalne w kierunku zbrojenia żywic syntetycznych siatką metalową (np. cięto-ciągnioną).

Spośród licznych przykładów dotychczasowego zastosowania w technice światowej tworzyw światłoprzepuszczalnych oraz perspektywicznych kierunków wdrażania należy wymienić następujące grupy ustrojów konstrukcyjnych:

- a) świetliki,

- b) jednowarstwowe konstrukcje dachowe, dachowo-ścienne i ścienne,

- c) trójwarstwowe konstrukcje dachowe, dachowo-ścienne i ścienne,

- d) konstrukcje przestrzenne (omówione ze względu na ustrój konstrukcyjny w rozdz. 4.4.).