Kontrola, jakości elementów
Kontrola jakości wykonania elementów polega na sprawdzeniu zwłaszcza przygotowania powierzchni okładzin i rdzenia oraz należytej przyczepności między warstwami połączonymi za pomocą kleju lub sposobem mechanicznym.
Szczególnie starannie sprawdza się jakość przygotowania powierzchni okładzin metalowych przez polanie ich wodą woda powinna równomiernie zwilżać powierzchnię nie tworząc kropli.
Podczas klejenia kontroluje się 3 podstawowe parametry: temperaturę, docisk i czas nagrzewu na przykład w USA prasy o dużym nacisku są zaopatrzone w przyrządy rejestrujące temperaturę w dwudziestu kilku punktach twardniejącej warstwy kleju.
Jakość połączenia okładzin z rdzeniem w gotowych elementach jest sprawdzana przy zastosowaniu różnych metod. W Kanadzie stosuje się przyrząd, składający się z kilku połączonych ze sobą końcówek (wywołujących dźwięki), mikrofonu i wzmacniacza. W miejscach niedoklejonych uderzenia końcówek wywołują dźwięk głuchy.
Szeroko rozpowszechnione są przyrządy próżniowe (rys. 4-49), składające się z czaszy z prześwitującego tworzywa sztucznego oraz z czujnika zegarowego. Niedoklejenie lub nawet miejsca słabo sklejone wykrywa się na podstawie różnic wskazań czujnika przy jednakowym podciśnieniu w róż- nych punktach powierzchni badanego elementu. Przyrządów próżniowych nie można stosować przy badaniach elementów o sztywnych okładzinach (np. z płyt azbestowo-cementowych).
Inna grupa przyrządów defektoskopowych oparta jest na wykorzystaniu przebiegu zjawiska przenikania fal ultradźwiękowych przez szczelne połączenie okładzin z rdzeniem oraz przez miejsca niedoklejone. W pierwszym przypadku przenikaniu fal ultradźwięków towarzyszą dla każdej struktury płyty określone parametry częściowego pochłaniania i wypro- mieniowania fal dźwiękowych. W przypadku natomiast napotkania przez przenikającą falę nawet bardzo cienkiej warstewki powietrza między połączonymi materiałami następuje odbicie fali. Dokładność działania aparatów ultradźwiękowych jest szczególnie duża, np. we Francji metodą ultradźwięków wykrywa się niedoklejenia o powierzchni poniżej 2 cm2.