Klejenie i prasowanie cz. II

 
 

Przy prasowaniu elementów krzywoliniowych można stosować metodę próżniową (rys. 4-48). Na elemencie opartym na sztywnym podłożu układa się osłonę z gumy, dociśniętą na obwodzie za pomocą ramki zaopatrzonej w ściski śrubowe. Następnie spod osłony odsysa się powietrze za pomocą pompy próżniowej, wytwarzającej podciśnienie. Wywołuje to docisk na osłonę 0,54-0,9 kG/crhy wystarczający do sprasowania elementu warstwowego.

W przypadku spieniania polistyrenu między okładzinami, okładziny powleka się klejem aktywowanym w podwyższonej temperaturze, ponieważ ekspandujący polistyren wykazuje niewielką zdolność adhezyjną do materiałów o innej strukturze.

W USA proces produkcyjny elementów systemu Dylite (por. 4.2.4.4.) z rdzeniem spienionym między okładzinami przebiega następująco. Okładziny z powłoką kleju w stanie suchym oraz obramowanie układa się w prasie, w pustej przestrzeni umieszcza się granulki polistyrenu i za pomocą rurek perforowanych wprowadza parę wodną o temperaturze ok. 100 °C. Pod wpływem doprowadzonego ciepła następuje stapianie granulek w jednorodną masę oraz aktywowanie warstewki kleju, powodujące trwałe połączenie okładzin z rdzeniem i obramowaniem.

W Polsce spienianie polistyrenu między okładzinami [71] stosuje się dotychczas tylko w produkcji jednostek pływających (metoda ta została opracowana przez Katedrę Technologii Okrętów Politechniki Gdańskiej). Ciepło przenika do rdzenia przez okładziny. Temperatura pary grzewczej nie przekracza 104 °C.