Przygotowanie i nanoszenie klejów

 
 

Przygotowanie klejów polega na dokładnym wymieszaniu w mieszalnikach żywicy syntetycznej z utwardzaczami, wypełniaczami, przyspieszaczami i innymi składnikami klejów. Mieszalniki są zaopatrzone w płaszcze chłodzące lub podgrzewające mieszaninę, zależnie od technologicznych wymagań termicznych.

Konstrukcja mieszalników jest dostosowana do gęstości żywic syntetycznych, zawartości wypełniacza i zakresu produkcji elementów warstwowych. Kleje o małej i średniej gęstości są przygotowywane w mieszalnikach o osi pionowej i prędkości obrotów mieszadeł ok. 60 obr/min. Moc silnika nie przekracza zwykle 0,6 kW.

Do przygotowania klejów o dużej gęstości stosuje się na ogół mieszalniki o osi poziomej. W bębnie są umieszczone poziomo dwie łopatki o kształcie zetowym, obracające się w przeciwnych kierunkach z różną prędkością.

Klej nanosi się na ogół tylko na powierzchnie okładzin, wyjątkowo zaś powleka się również powierzchnie rdzenia. Styki płyt rdzenia łączy się nakładając klej zwykle na jedną powierzchnię.

Kleje rzadkie są często natryskiwane za pomocą pistoletów pneumatycznych lub hydraulicznych, przy czym klej może być uprzednio podgrzewany w celu zmniejszenia jego gęstości. Stosuje się również rozprowadzenie klejów na powierzchnie okładzin za pomocą walców o długości do 3100 mm. Walce te są zaopatrzone w dodatkowe wałki dozujące ilość kleju dopływającego z mieszalnika, co umożliwia zachowanie dostatecznie cienkiej spoiny o jednakowej grubości.