Przygotowanie powierzchni łączonych materiałów
Przygotowanie powierzchni płyt azbestowo-cementowych polega na oczyszczeniu jej z pyłu cementowego i przypadkowych zanieczyszczeń za pomocą urządzenia zaopatrzonego w obracające się czołowe lub walcowe szczotki druciane albo z tworzywa sztucznego. Stosuje się również oczyszczenie powierzchni pociętych arkuszy azbestowo-cementowych w specjalnych komorach za pomocą strumienia sprężonego powietrza.
W ZSRR w przypadku zbyt malej chropowatości lewej strony płyt azbestowo-cementowych stosuje się obróbkę chemiczną, natryskując za pomocą pistoletów 5-k7 procentowy roztwór kwasu solnego. Działanie roztworem jest możliwe jedynie wówczas, gdy azbestocement jest już dostatecznie dojrzały (po upływie co najmniej 2 miesięcy od wyprodukowania).
Przygotowanie powierzchni arkuszy i profili aluminiowych składa się z następujących czynności: odtłuszczenia i mechanicznego zeszczotkowania powierzchni lub jej utlenienia.
Odtłuszczenie wyrobów aluminiowych polega najczęściej na poddaniu ich w hermetycznych komorach działaniu par trójchloroetylenu lub kąpieli alkalicznej w temperaturze 60-70 °C. Zasadowość kąpieli powinna wynosić 1,6-i-2,5°/o w przeliczeniu na NaOH, czas kąpieli wynosi ok. 3 min. Po odtłuszczeniu wyroby aluminiowe są przemywane najpierw gorącą wodą (o temperaturze 50-b70 °C), a następnie zimną wodą. Czas kąpieli wodnej zarówno gorącej jak i zimnej wynosi ok. 10 min.
Szorstkość powierzchni w sposób mechaniczny uzyskuje się przez jej piaskowanie lub szlifowanie, obróbka ta jest nietrwała, w ciągu kilku godzin na przygotowanej powierzchni tworzy się warstewka tlenku. Przyczepność spoiny klejowej do powierzchni, której szorstkość nadano w sposób mechaniczny, jest mniejsza, niż w przypadku oksydowania chemicznego lub elektrochemicznego (anodowania) powierzchni.
Przy chemicznym utlenianiu (trawieniu) wyrobów aluminiowych poddaje się je kąpieli w roztworze kwasu siarkowego z dodaniem dwuchromianu sodowego lub potasowego albo bezwodnika kwasu chromowego. Czas kąpieli wynosi 10-b20 minut, temperatura 60-1-70 °C. Na powierzchni tworzy się warstewka tlenku o grubości 1-2.
Po zakończeniu operacji wytrawiania, blachy lub kształtowniki aluminiowe są w ciągu 15 minut przemywane bieżącą zimną wodą, a następnie suszone gorącym powietrzem o temperaturze 50-60 °C w ciągu 10 minut.