Złącze i mocowanie elementów warstwowych do konstrukcji nośnej budynku cz. II

 
 

Na rys. 4-41 pokazano szczegół zamocowania elementu ścianki działowej z okładzinami z płyt gipsowo-kartonowych za pomocą klinów umieszczonych między stropem i podwaliną drewnianą, sklejoną z okładzinami.

Rozwiązanie złącz elementów dachowych jest zależne od sposobu zabezpieczenia przekrycia dachowego przed wodą opadową. Przy zastosowaniu pokrycia papowego spoinę między elementami wypełnia się materiałem ciepłochronnym i uszczelniającym od strony wewnętrznej oraz warstwą kitu od strony zewnętrznej (rys. 4-42).

Styki elementów warstwowych o okładzinach azbestowo-cementowych zabezpieczonych, np. warstewką żywicy poliestrowej (naniesionej natrys- elementu ze ścianą szczytową j tulejka 0 15 mm, Z - trzpień stalowy 0 12 mm, 3 - okapnik z blachy ocynkowanej, i - Polktt 115, 5 - azbestocement, G - styropran, 7 - listwa z PCW, 8 - posadzka z PCW,

Zarys technologii produkcji elementów warstwowych warstwowych zależy od zastosowanych materiałów okładzin i rdzenia, sposobu ich łączenia (klejenie, spienianie między okładzinami), konstrukcji obramowania, rodzaju wykończenia powierzchni, wydajności okresowej wytwórni itp.

W przypadku produkcji elementów klejonych proces ten składa się z następujących operacji roboczych: a) cięcia materiałów i ewentualnej ich ob- bróbki, np, wiercenia otworów, b) przygotowania powierzchni łączonych materiałów, c) przygotowania i naniesienia kleju na powierzchnie łączo nych materiałów, d) scalania składowych materiałów i prasowania, e) ob róbki i wykończenia zewnętrznych powierzchni elementów, f) kontroli jakości wykonania.

Przy produkcji elementów z rdzeniem spienianym między okładzinami zamiast czynności wymienionych w p. c) i d) wykonuje się formy, w których umieszcza się okładziny i przeprowadza się czynności spieniania w temperaturze normalnej (np. spienianie poliuretanów) lub podwyższonej (np. spienianie tworzywa polistyrenowego),