Złącze i mocowanie elementów warstwowych do konstrukcji nośnej budynku

 
 

- Konstrukcja złącz sąsiednich elementów powinna spełniać następujące warunki:

- a) umożliwić swobodne ruchy termiczne elementów,

- b) zapewnić należytą szczelność w celu zapobieżenia przewiewności styków i przedostawania się wody opadowej do złącza.

Konieczność prawidłowego rozwiązania i dokładnego wykonania złącz wynika zarówno z zastosowania na elementy warstwowe materiałów o du- żych zmianach wymiarów liniowych pod wpływem wahań temperatur, jak i ze względu na małą grubość elementów, co utrudnia odpowiednie oprofilowanie ich brzegów. Znaczne przyrosty długości elementów są spowodowane dużą rozszerzalnością liniową materiałów okładzin współczynnik rozszerzalności blachy ze stopów aluminiowych wynosi 2,3 10 “5, blach stalowych - 1,2 10-5, poliestrów zbrojonych matą szklaną - 2,5 10-5, poliestrów zbrojonych tkaniną szklaną - 1 10_s, azbestocementu - dotyczy przyrostów długości na skutek zmian wilgotności - 0,5-i-l 10-:!, zależnie od rodzaju powłoki na powierzchni zewnętrznej.

Umocowanie elementów warstwowych do konstrukcji budynku powinno przejmować bezpieczenie obciążenia zewnętrzne oraz umożliwiać ruchy termiczne tych elementów.

Na rys. 4-37a pokazano najprostsze złącze, które może być stosowane w ścianach budynków tymczasowych, na rys. 4-37b - złącza ze stalowymi profilami przykrywającymi, na rys. 4-37c - złącze elementów warstwowych osadzonych w ramach aluminiowych i na rys. 4-37d - złącze ele- mentów osadzonych w ramach z teowników stalowych, przykryte od strony zewnętrznej profilem aluminiowym. Złącza jak na rys. 4-37b, c, d mogą być jedynie stosowane w warunkach łagodnego klimatu ze względu na możliwość przemarzania w okresie zimowym.

Na rys. 4-38a,b pokazano złącza poziome i pionowe (zaprojektowane w ZSRR) elementów ścian osłonowych z okładzinami azbestowo-cementowymi, a na rys. 4-37c, d - z okładzinami aluminiowymi.

Elementy warstwowe są umocowane do słupków szkieletu budynku przemysłowego (lub ścian poprzecznych) za pomocą dwóch trzpieni stalowych przyspawanych do poziomej płytki stalowej i wchodzących do owalnych otworów w obramowaniu elementu dolnego i górnego do płytki jest przy- spawany pręt stalowy w jednym końcu nagwintowany i umocowany za pomocą nakrętki do kątownika oporowego, przytwierdzonego do słupa (lub ściany poprzecznej). Listwy przykrywające styk elementów (o grubości 0,5 mm) nie tylko umożliwiają swobodne ruchy elementów w ich płaszczyźnie, lecz wyrównują odchyłki przy montażu.

Na rys. 4-40 pokazano złącze i umocowanie elementów warstwowych zaprojektowanych w Polsce w ramach konkursu PZiTB dotyczącego ścian osłonowych i samonośnych.