Elementy o róinych okładzinach cz. III
Zewnętrzne warstwy gipsowe są zbrojone alkalicznym włóknem szklanym o średnicy 20-i-30p w ilości 680 g/m2 - w elementach dachowych i co najmniej 340 g/m2 - w elementach ściennych. Włókno szklane jest impregnowane emulsją polioctanu o stosunku rozcieńczenia 1:10.
Rdzeń jest wtopiony w okładzinę na głębokość ok. 2,5 mm, co zapewnia dostateczną przyczepność między łączonymi warstwami bez nadmiernego osłabienia okładziny. Przy badaniu doraźnej wytrzymałości elementów o rozpiętości 2,97 m i grubości całkowitej 10 cm w stanie zawilgoconym niszczące obciążenie równomiernie rozłożone wyniosło 320 kG/m2, a niszcząca siła skupiona w połowie rozpiętości - 700 kG. warstwowych okładzinach)
W NRF prowadzi się prace w skali doświadczalnej nad płytami pięcio- warstwowymi (rys. 4-36), składającymi się z dwuwarstwowych okładzin i rdzenia spienianego między okładzinami przez podgrzewanie wywołane działaniem pola prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości (5-16 MHz). Zewnętrzne warstwy okładzin są wykonane ze stopu aluminiowego lub z PWS, warstwa wewnętrzna - z płyt pilśniowych twardych lub sklejki. Wprowadzenie dodatkowej warstwy ma na celu zapewnienie odpowiedniej przyczepności okładziny i rdzenia. Obie warstwy okładzin są ze sobą sklejone, a ponadto powleka się klejem od strony wewnętrznej warstwę dodatkową.
W Polsce badano elementy dachowe z okładzinami w wodoodpornej sklejki jodłowej, rdzeniem ze styropianu i obramowaniem drewnianym. Rozpiętość płyt wynosiła 2,0 m. Trwają również prace nad zastosowaniem płyt z okładzinami z płyt pilśniowych twardych do barakowozów i innych obiektów zagospodarowania placu budowy (Biuro Studiów i Projektów Typowych Bud. Przemysłowego, ITB, Zjedn. Stolarki Budowlanej).