Elementy o róinych okładzinach cz. II

 
 

Ściany działowe wykonuje się z elementów na wysokość kondygnacji, z okładzinami z płyt ceramicznych ciśnienie wytworzone przy spienianiu poliuretanu zabezpiecza dostateczną przyczepność rdzenia do okładzin. Do ścian tych mocuje się umywalki, zbiorniczki płuczące zlewozmywaki itp. Rdzeń bywa niekiedy wykorzystany do umieszczania przewodów na ciepłą wodę i przewodów urządzeń klimatyzacyjnych właściwości ciepłochronne rdzenia zapewniają należyte zaizolowanie przewodów.

W USA nastąpił w ostatnich latach duży wzrost zastosowania płyt warstwowych systemu Dylite w budownictwie domków jednorodzinnych. Rdzeń wykonuje się ze spienionego polistyrenu, okładziny - ze sklejki jodłowej grub. 6 mm. Brzegi płyt są zaopatrzone w obramowanie z łat drewnianych o szerokości zwykle 20 mm przy szerokości płyty ponad 60 cm umieszcza się dodatkowe żeberko. Całkowita grubość płyt przy obciążeniu do 95 kG/m2 i rozpiętości do 3,05 m wynosi 75 mm.

Płyty warstwowe o wyżej podanej strukturze stosuje się ponadto w budownictwie chłodni. Okładziny ze sklejki są chronione przed przenikaniem pary wodnej za pomocą folii aluminiowej. Całkowita grubość płyty wynosi 17,5 cm, szerokość - 1,20 m, maksymalna długość 7,20 m. Płyty są zaopatrzone w specjalne urządzenia w postaci zamka, zapewniające należytą szczelność złącz.

W NRD wprowadza się do budownictwa lekkie elementy warstwowe typu Wafagit. Składają się one z rdzenia papierowego, obustronnych okładzin grub. 8-4-10 mm z gipsu zbrojonego włóknem szklanym oraz z obramowania z nierdzewnej stali lub aluminium (rys. 4-35). Rdzeń komórkowy jest wykonany z papieru natronowego, przesyconego żywicą fenolową, przy czym wymiar komórki wynosi 25 mm.