Elementy o róinych okładzinach

 
 

Na rys. 4-32 pokazano fragment ścianki działowej z okładzinami z płyt gipsowo-kartonowych (,,suchy tynk”) i rdzeniem komórkowym (o budowie „plastra miodu”) o łącznej grubości 50, 60 lub 70 mm.

W NRF obserwuje się wprowadzanie do budownictwa płyt warstwowych z rdzeniem ze sztywnego poliuretanu (Moltopren H) oraz z okładzinami zewnętrznymi i wewnętrznymi wykonanymi z różnych materiałów. Na przykład stosuje się elementy podokienne o wymiarach 250 X 150 cm z okładzinami zewnętrznymi z blachy stalowej emaliowanej o grubości 1,5 mm o brzegach wygiętych pod kątem prostym i z okładzinami wewnętrznymi z płyty drewnopochodnej grub. 20 mm rdzeń o grubości 40 mm z poliuretanu o ciężarze objętościowym 100 kG/m3 jest na obwodzie wzmocniony matą szklaną o gramaturze 300 g/m2, a do okładziny wewnętrznej jest przyklejony ekran paroszczelny z folii aluminiowej.

Wykonuje się również elementy o wymiarach 350 X 350 cm z otworami okiennymi (rys. 4-33). W tym przypadku na okładziny zewnętrzne stosuje się eloksolowaną blachę duralową grub. 1,5 mm z ukształtowanymi obrzeżami przez wywinięcie krawędzi, a na okładziny wewnętrzne - płyty gipsowo-kartonowe grub. 12 mm z naklejonym ekranem paroszczelnym z folii aluminiowej rdzeń wykonuje się jak w wyżej opisanych elementach podokiennych, przy czym cały element ujmuje się w obramowanie z lekkiego metalu, połączone z płytą za pomocą kleju.

Przykład elementu dachowego o wymiarach 200 X 65 cm pokazano na rys. 4-34. Okładzina zewnętrzna jest wykonana z blachy duralowej o gru- bości 1 mm, okładzina wewnętrzna - z płyty gipsowo-kartonowej grub. 8 mm z ekranem paroszczelnym z folii aluminiowej. Brzegi blachy duralowej są dwukrotnie zagięte pod kątem prostym, wskutek czego w kierunku rozpiętości uformowane są żeberka o wysokości 6 cm (licząc od płaszczyzny płyty). Brzegi rdzenia o grubości 40 mm są usztywnione matą szklaną.