Wymiarowanie płyt zginanych walcowo
Dane ogólne. W praktyce stosuje się najczęściej płaskie elementy warstwowe o następujących właściwościach:
- a) struktura elementów jest symetryczna,
- b) elementy są na ogół zaopatrzone w obramowanie,
- c) elementy są swobodnie poparte na dwóch równoległych krawędziach, a krawędzie pozostałe są swobodne (zginanie walcowe).
Wymiarowanie elementów warstwowych polega na jednoczesnym spełnieniu 3 podstawowych warunków, a mianowicie zachowaniu: a) dopuszczalnych naprężeń normalnych w okładzinach, b) dopuszczalnych naprężeń ścinających w rdzeniu, c) dopuszczalnych ugięć z uwzględnieniem właściwości Teologicznych materiałów okładzin i rdzenia w elementach narażonych na długotrwałe obciążenia. Płyty o cienkich okładzinach powinny być ponadto sprawdzone z uwagi na zachowanie stateczności okładziny ściskanej.
Rdzeń płyty ze spienionych tworzyw sztucznych może być rozpatrywany jako izotropowy, pomimo że pianki sztywne mają różne współczynniki sprężystości i wytrzymałość przy ściskaniu w kierunku równoległym i prostopadłym do płaszczyzny płyty warstwowej. Zjawisko izotropii występuje również w rdzeniach rusztowych o komórkach kwadratowych. Rdzeń komórkowy (o budowie plastra miodu) oraz rdzenie profilowane (faliste lub fałdowe) należy uważać za ortotropowe. Niektóre materiały stosowane na okładziny są anizotropowe (np. płyty azbestowo-cementowe), można je jednak przy projektowaniu rozpatrywać jako izotropowe.
Obramowanie elementów wpływa na ich cechy mechaniczne, zależnie od rozstawu żeberek obramowania, stosunku współczynników sprężystości i odkształcenia postaciowego materiałów okładzin i rdzenia, sposobu połączenia okładzin z rdzeniem itp.