Rdzenie komórkowe (stosowane w budownictwie)
Z porównania przytoczonych danych wynika, że najkorzystniejsze właściwości mechaniczne wykazuje pianka PCW, najmniej korzystne - pianka FF.
Wykresy naprężeń-odkształceń postaciowych styropianu i pianki FF produkowanych w Polsce oraz pianki poliuretanowej wykonanej w skali laboratoryjnej z żywic produkcji angielskiej Suprasec D i Daltolac 22 [146] pokazano na rys. 4-8.
W NRF stosuje się spienione tworzywa polistyrenowe modyfikowane wiórami drzewnymi i klejem mocznikowo-formaldehydowym na przykład przy zawartości wiórów 48 g/cm3 i pianki polistyrenowej 24 g/cm3 otrzymuje się wrprawdzie w porównaniu z „czystą” pianką polistyrenową o ciężarze 24 kG/cms znacznie większy ciężar objętościowy (ok. 90 kG/cm3},
Rdzenie komórkowe (stosowane w budownictwie) wykonuje się (por. p. 2.10.5) z papieru przesycanego żywicą syntetyczną (krezolową lub fenolową) komórki mają na ogół kształt sześcioboczny o boku 8-H20 mm. Wykresy naprężeń-odkształceń takich rdzeni podano na rys. 4-9. Wytrzymałość przy ścinaniu rdzenia z papieru o grubości 0,15 mm i boku komórki 12 lub 18 mm wynosi odpowiednio 1,20 lub 0,90 kG/cm3.
Rdzenie faliste i fałdowe są wykonywane z poliestrów zbrojonych matą szklaną o grubości ścianki na ogół 0,6-1-0,8 mm. Elementy warstwowe mają następujące właściwości:
- a) niski współczynnik przenikania ciepła K = 0,45-0,60 kcal/m3h°C, spowodowany dużym oporem cieplnym rdzenia w przypadku zastosowania rdzenia komórkowego wypełnia się komórki lekką pianką z tworzywa sztucznego (np. mocznikowo- lub fenolowo-formaldehydową), dzięki czemu zmniejsza się przewodność cieplną warstwy środkowej,
- b) mały ciężar jednostkowy (przeciętnie 15-30 kG/m3),
- c) szczególnie korzystny wskaźnik lekkości konstrukcji, wyrażający się ' stosunkiem ciężaru jednostkowego płyty do jej nośności.