Masy epoksydowe

 
 

Masy i zaprawy te znajdują zastosowanie do obkładania wewnątrz rur betonowych z zastosowaniem metody wirowej. Przy zamkniętych otworach rury betonowej znajdująca się w niej masa lub zaprawa rozmieszcza się pod wpływem obrotów równomiernie na wewnętrznej powierzchni rury i utwardza. W tym przypadku dobiera się taki skład utwardzaczy, aby utwardzanie nastąpiło szybko.

Masy epoksydowe zawierające drobniejsze napełniacze i mniejszą ich ilość mogą być wylewane i natryskiwane, a między innymi służą do wykładania podłóg bezspoinowych.

Jako napełniacze służą czysty wymyty piasek o uziarnieniu 0-3 lub 0-f-7 mm oraz mączka kwarcowa o grubszym przemiale. Masy do wylewania zawierają 150 do 300 części ciężarowych napełniaczy miękkich na 100 części ciężarowych żywicy epoksydowej, a zaprawy 600 do 1500 części piasku również na 100 części żywicy [7].

Do zapraw stosuje się również polioctan winylu. Żywice poliestrowe i epoksydowe oraz polioctan winylu bywają również stosowane jako dodatki uszlachetniające do betonu i żelbetu przy specjalnych wymaganiach. Zaprawy i masy poliestrowe są używane do uszczelniania powierzchni betonu, gdy jest on narażony na działanie czynników agresywnych. W specjalnie trudnych warunkach stosuje się dodatkowo maty z włókna szklanego zamiast lub obok innych napełniaczy. Takie powłoki wytrzymują działanie różnych czynników chemicznych (m. in. oleju i benzyny, kwasu solnego, par chloru itp.) oraz dużych obciążeń mechanicznych. Ich wytrzymałość na ściskanie wynosi ponad 1000 kG/cm2, a na rozciąganie 150-200 kG/cm2. Powłoka grubości 0,5 mm wytrzymuje wielkie obciążenia i różne warunki, na jakie może ona być narażona w czasie przejazdu ciężkich samochodów, przy toczeniu ciężkich beczek z obręczami stalowymi itp [75],