Produkcja polistyrenu spienionego metodą wytłaczania

 
 

Wprawdzie żywica epoksydowa jest tworzywem dość drogim, ale przy tej metodzie zbędne są wszelkie urządzenia i można ją stosować bezpośrednio na budowie, otrzymując produkt wysokiej jakości [142],

Produkcja polistyrenu spienionego metodą wytłaczania. W innych krajach produkuje się również bloki i grube płyty z polistyrenu spienionego (środkiem porotwórczym) przez wytłaczanie metodą ciągłą na taśmę. Ekspanduje on szybko i równocześnie zastyga na taśmie w bloki 600 X 800 mm, długości 2 lub 3 m (a nawet dłuższe) lub płyty grubości 2,5-1-12 mm, szerokości 1200 mm i długości 3 m. Bloki i płyty tnie się następnie na mniejsze płytki, listwy i różne kształtki. Jest to metoda godna polecenia przy dużej produkcji dla potrzeb budownictwa, ze względu na wielką wydajność i niskie koszty produkcji [142], Metodą tą można spieniać również polistyren wysokoudarowy, a szczególnie kopolimer ABS. Przy tej metodzie powierzchnia wytłaczanych bloków i płyt nie jest gładka (czasem poszarpana), zatem odcina się ją, a odpad zawraca do wytłaczarki.

Możliwa jest również produkcja tą metodą różnych kształtek przez wtryskiwanie spienianego polistyrenu bezpośrednio z wytłaczarki do przygotowanych form.

Należy zauważyć, że styropian stosuje się również do produkcji folii metodą wytłaczania na zwykłych wytłaczarkach ślimakowych. W podobny sposób można również wytłaczać profile itp. Ostatnio rozpoczęto nawet produkcję folii wytłaczanej i rozdmuchiwanej ze styroporu [75],

Płyty z polistyrenu ekspandowanego można również formować metodą próżniową, co może też być wykorzystane dla potrzeb budownictwa, np. do izolacji różnych, bardziej skopmlikowanych rurociągów, szaf chłodniczych itp.