Zastosowanie metody wtryskowej cz. II

 
 

Metodą wtryskową produkuje się armaturę (rys, 2-27), okucia budowlane (zbrojone stalowymi wkładkami) oraz szereg elementów elektrotechnicznych, mniejsze elementy do lamp i urządzeń do oświetlenia, a w tym również przezroczyste i lekkie klosze z polimetakrylanu metylu, octano- maślanu celulozy i poliwęglanu.

Metodą wtryskową (z plastyfikacją wstępną) produkuje się ostatnio z polichlorku winylu (z kilkunastoprocentowym dodatkiem zmiękczaczy) różne drobne kształtki dla instalacji elektrycznej. Wyroby te mają piękne barwy oraz są odporne na uderzenia, a tańsze niż podobne wyroby z tłoczyw fenolowych i mocznikowych (większa wydajność metody wtryskowej).

Ostatnio zaczyna się stosować technikę wtryskową do formowania kształtek z tworzyw utwardzałnych, co może również przyczynić się do szybszego ich rozwoju i do dalszego zastosowania w budownictwie. Podobnie wtryskuje się również tworzywa gumowe, elastomery i inne tworzywa o niskiej płynności w specjalnych wtryskarkach ślimakowych z karuzelowym systemem wielu form (rys. 2-28), co umożliwia produkcję wielkich i skomplikowanych kształtek [77],

Nie produkuje się dotychczas metodą wtryskową wielkich elementów z tworzyw sztucznych, jednak w miarę dalszego rozwoju techniki wtryskowej oraz w miarę spadku cen tworzyw sztucznych należy spodziewać się w przyszłości uruchomienia seryjnej produkcji wielkich elementów z tworzyw sztucznych dla budownictwa tą właśnie metodą. Wskazują na to ostatnie postępy w dziedzinie urządzeń wtryskowych i rozwoju produkcji tworzyw sztucznych wzmocnionych (napełnionych) drobnymi włóknami pochodzenia mineralnego. Można więc sobie wyobrazić, że duże wtryskarki produkować będą automatycznie odpowiedniej wielkości elementy prefabrykowane (posiadające odpowiednie zaczepy łączące) z tworzyw sztucznych częściowo spienionych i wzmocnionych, a budowa domów może przypominać układanie klocków dziecięcych.