Powłoki dekoracyjne malarskie

 
 

- Przeznaczeniem powłok malarskich w budownictwie jest:

- a) podwyższenie walorów estetycznych elewacji i wnętrz,

- b) ochrona powierzchni zewnętrznych przed szkodliwymi wpływami atmosferycznymi, a wewnętrznych przed szkodliwym środowiskiem natury chemicznej,

- c) podwyższenie stopnia higieny pomieszczeń,

- d) stworzenie lepszych warunków psychicznych dla użytkowników pomieszczeń.

Efekty te osiągano do niedawna za pomocą farb i lakierów tradycyjnych, opartych na spoiwach mineralnych lub organicznych, stosowanych jeszcze w starożytności. Ostatnie zdobycze chemii i wprowadzenie do budownictwa żywic syntetycznych rozszerzyło znacznie możliwości wykańczania powierzchni obiektów za pomocą tzw. farb emulsyjnych i różnych wyrobów lakierniczych o bardzo dobrych właściwościach technicznych.

Pożądane efekty dekoracyjne i ochronne mogą być uzyskane jedynie w przypadku właściwego doboru i stosowania wytwarzanych obecnie wyrobów z uwagi na bardzo zróżnicowane ich cechy i stosunkowo duży asortyment, który stale się rozszerza.

Jedną z podstawowych zasad prawidłowego stosowania farb i lakierów z żywic syntetycznych jest zakaz mieszania ze sobą wyrobów o różnych nazwach handlowych (a więc o różnych składach chemicznych). Drugą zasadą powinno być dopasowanie właściwości technicznyh wyrobu powłokowego do wymaganych warunków jego pracy (np. barwa, odporność na wilgoć, chemikalia itp.). Trzecią - dobór i odpowiednie przygotowanie podłoża pod malowanie (rodzaj wykończenia, czas schnięcia, ew. gruntowania). Czwartą - dobór najwłaściwszego sposobu nakładania powłoki. Piątą - określenie sposobu napraw i konserwacji.