Okładziny z tkanin powlekanych cz. II

 
 

Wykończanie ścian foliami dekoracyjnymi z polichlorku winylu jest bardzo rozpowszechnione w budynkach użyteczności publicznej oraz w budynkach mieszkalnych wielu krajów. Odmiany folii dekoracyjnych są następujące:

a. Półprzezroczyste i nieprzezroczyste folie jednowarstwowe, przeznaczone zarówno do okładzin klejonych, jak i naciąganych na podłożu. Stosuje się folie gładkie i wzorzyste, o powierzchniach satynowanych (mato- wo-jedwabistych) lub błyszczących, z fakturą imitującą zamsz lub plecionkę, niekiedy - folie perforowane.

b. Folie z warstwą kleju na lewej stronie, osłonięte papierem (tzw. folie samoklejące).

c. Folie „pikowane”, połączone z podkładem za pomocą nici lub punktowego spawania. Folie pikowane są niekiedy trójwarstwowe, między dwiema warstwami umieszcza się miękką przekładkę - folie te są dobrym materiałem dźwiękochłonnym.

d. Folie z podkładem z tworzywa spienionego stosowane jako izolacja akustyczna.

e. Folie z podkładem z tkaniny bawełnianej lub z tworzywa sztucznego, zbliżone właściwościami do tkanin powlekanych,

f. Folie o fakturze gładkiej lub wytłaczanej na osnowie z papieru stosowanego do wyrobu tapet (o gramaturze 120, 150 g/m2 lub większej).

Okładziny z folii różnych odmian stosuje się na powierzchniach nietyn- kowanych (pozostawionych w stanie surowym) przez napinanie ich na podkładzie rusztowym z listew. Przestrzeń między ścianą i okładziną wypełnia się zwykle watą szklaną, wełną mineralną lub innym materiałem dźwiękochłonnym. Niekiedy materiały izolacyjne umieszcza się pomiędzy folią i siatką drucianą z pozostawieniem warstwy powietrznej między i siatka druciana, 2 - faktura izolacyjna,