Okładziny z tkanin powlekanych

 
 

Powierzchnia licowa okładzin z tkanin powlekanych jest odporna na wodę i praktycznie nienasiąkliwa i prawie paronieprzepuszczalna. W przeciętnych warunkach użytkowania okładziny te są dostatecznie od-

- a) porne na działanie mechaniczne (uderzenia, zarysowanie, rozdarcie). Wystarczająca jest również odporność tkanin powlekanych na działanie produktów spożywczych i większości chemikaliów.

Zakres stosowania tkanin powlekanych jest szeroki w budynkach użyteczności publicznej, jak hotele, kina, restauracje, budynki szpitalne, szkoły itp., gdzie stawiane są wysokie wymagania higieniczne i występuje duże nasilenie ruchu. Ze względu na bardzo małą przepuszczalność pary wodnej okładziny w pomieszczeniach nieklimatyzowanych stosuje się w postaci lamperii. Tkaniny bawełniane nie mogą być stosowane w po- rtiieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza (powyżej 75-1-80% wilgotności względnej), gdyż może wówczas nastąpić gnicie tkaniny.

Okładziny z tkanin powlekanych przykleja się do różnych podłoży mineralnych (z wyjątkiem tynków wapiennych) lub naciąga się je między listwami. Do przyklejania stosuje się kleje dyspersyjne, np. na bazie polioctanu winylu (p. 3.6.4).

W Polsce są produkowane tkaniny powlekane w wielu odmianach. Na okładziny ścienne można stosować tkaniny obiciowe i galanteryjne, gładkie lub z wytłaczanym wzorem. Tkaniny są dostarczane w rolkach o długości do 20 m i szerokości 1200-bl350 mm.