Modyfikowane tworzywa pochodzenia naturalnego cz. II

 
 

Propionian celulozy posiada podobne własności, a nie posiada zapachu masła, charakterystycznego dla octanomaślanu celulozy. Inne estry i etery celulozowe mają już mniejsze znaczenie. Kleje na bazie karboksymetylocelulozy i metylocelulozy są stosowane do malowania wnętrz farbami oraz klejenia tapet. Jedno z najstarszych tworzyw sztucznych - celuloid - jest łatwopalne i mimo efektownego wyglądu nie znajduje szerszego zastosowania w budownictwie. Większe znaczenie mają lakiery i kleje na bazie nitrocelulozy (lakiery nitro i kleje kolodionowe).

Nitroceluloza w zastosowaniu do powlekania tkanin ulega starzeniu i staje się krucha, została więc zastąpiona przez polichlorek winylu. Produkowane na jej podstawie nitroleum (namiastka linoleum) też nie może wytrzymać konkurencji z innymi materiałami podłogowymi.

Kauczuki naturalne są surowcem do produkcji cennych wykładzin podłogowych, jednak ze względu na mniejszą odporność na starzenie i ścieranie wypierane są przede wszystkim przez wykładziny i płyty z polichlorku winylu oraz częściowo przez wykładziny z kauczuków syntetycznych.

Kleje i kity kauczukowe (głównie emulsyjne) są stosowane w budownictwie do przyklejania wykładzin, płyt, profilów oraz do uszczelnień itp., ale większe znaczenie mają kleje i kity z kauczuków syntetycznych. Bardzo cennym surowcem lakierniczym jest chlorokauczuk (stosowany również do klejów), a jeszcze lepszym eyklokauczuk, który ma jednak małe znaczenie z powodu wysokiej ceny.