Formy do betonu

 
 

Wykonywanie konstrukcji żelbetowej w formach z tworzyw sztucznych zapoczątkowano w USA przy betonowaniu stropów kasetonowych. Obecnie w coraz większym zakresie stosuje się nie tylko w USA, lecz również i w niektórych krajach europejskich (Szwajcaria, NRF), „deskowania” oraz formy z tworzyw sztucznych w zakładach prefabrykacji. Formy wykonuje się ze specjalnych żywic poliestrowych, uodpornionych na alkaliczne działanie masy betonowej. Zalety form z poliestrów zbrojonych włóknem szklanym są następujące:

- E) Z żywic poliestrowych łatwo jest wykonywać formy o skomplikowanym kształcie pod tym względem formy poliestrowe wykazują wyraźną przewagę nad formami stalowymi i drewnianymi,

- b) dokładność wykonania elementów w formach poliestrowych jest znacznie większa niż w formach drewnianych, a nawet większa niż w formach stalowych.

- c) formy poliestrowe mogą być wykonywane przez robotników przyuczonych, a więc o mniejszych kwalifikacjach od wymaganych przy produkcji form drewnianych i stalowych.

Nieodzownym warunkiem celowości stosowania form poliestrowych jest wykonywanie ich metodą natrysku. Przykładem szerszego zastosowania form poliestrowych na budowie są roboty betonowe w Chicago wykonane w znacznych ilościach w takich formach. W NRF i Szwajcarii formy poliestrowe stosuje się głównie w zakładach prefabrykacji, przy czym betonuje się w nich np. wiązary dachowe o rozpiętości 24,9 m i ciężarze 23 T, elementy stropowe żebrowane, elementy konstrukcyjne o skomplikowanym kształcie itp. Dane doświadczalne wskazują na możliwość wielokrotnego użycia form poliestrowych - przy starannym ich wykonaniu można uzyskać z jednej formy ponad sto prefabrykatów.