Przykłady konstrukcji pneumatycznych cz. II

 
 

Na terenie targów w Hanowerze wykonano w 1966 r. pawilon o konstrukcji pneumatycznej, którego wymiary wynoszą 106 X 35 X 17,5 m (rys. 4-100). Przykładem konstrukcji pneumatycznej I odmiany jest również zespół silosów na ciecze lub materiały sypkie, oparty na słupach z rur stalowych. Stateczność silosów zapewniają zakotwione odciągi linowe (rys. 4-101).

W Polsce prototyp pierwszej konstrukcji pneumatycznej o kształcie półkuli zrealizowano w 1958 r, z folii polietylenowej produkcji krajowej. Promień półkuli wynosił 5 m.

W roku 1961 wykonano w Legionowie k. Warszawy prototyp powłoki o kształcie półwalca kołowego. Długość konstrukcji wynosiła 22, szerokość 13 m.

W zimie 1963/64 wzniesiono w Warszawie cieplak, stanowiący osłonę walcową zakończoną ćwiartkami kuli, betonowych konstrukcji podziemnych 5 budynków mieszkalnych o wymiarach 84,00 X 20,00 m.

Śluzy umieszczono czołowo, jedna śluza umożliwiała transport materiałów samochodami do wnętrza cieplaka. Powłokę wykonano z tkaniny stylonowej powleczonej obustronnie polichlorkiem winylu metodą walcowania i pastą o półciekłej konsystencji.

W ostatnim okresie wykonano w Polsce kilkadziesiąt konstrukcji odmiany I.

Posadowienie konstrukcji pneumatycznych rozwiązuje się przez zakotwienie liniowe bądź punktowe z usztywnieniem obwodowym lub zu pomocą balastu. Zakotwienia lub balast zapobiegają oderwaniu konstrukcji od podłoża na skutek działania nadciśnienia we wętrzu budowli oraz obciążenia wiatrem. Niekiedy kotwie mocuje się do masywnych fundamentów, dostatecznie zagłębionych i stanowiących jednocześnie balast.