Elementy o okładzinach azbestowo-cementowych

 
 

Rozwiązania ścian osłonowych z okładzinami azbestowo-cementowymi znajdują zastosowanie w wielu krajach (np. Francja, Belgia, ZSRR, USA). W mniejszym zakresie stosuje się takie elementy do przekryć dachowych.

Inne rozwiązanie elementu dachowego (z rdzeniem drążonym ze spienionego polistyrenu) podano na rys, 4-25. Wadą omawianych elementów warstwowych jest skłonność do powstawania rys w okładzinach azbestowo-cementowych pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych (opady deszczu i temperatura). Zjawisku temu zapobiega się przez: a) stosowanie azbestocementu prasowanego o dostatecznej wytrzymałości na rozciąganie, zwłaszcza w kierunku prostopadłym do kierunku formowania (co najwyżej 90 kG/cm2), b) zabezpieczenie zewnętrznej powierzchni od nawilżenia przez zastosowanie powłok. W Polsce produkcja płyt azbestowo-cementowych prasowanych rozpocznie się w roku 1969.

W Polsce elementy ścienne i dachowe z okładzinami symetrycznymi z azbestocementu nieprasowanego i z rdzeniem ze styropianu stanowiły przedmiot prac badawczych, prowadzonych przez Instytut Techniki Budowlanej. Do łączenia okładzin z rdzeniem zastosowano klej na żywicy epoksydowej Epidian 5 z 20-procentowym dodatkiem żywicy poliestrowej Polimal 150 z utwardzaczem TĘCZA i 1004-120-procentowym wypełniaczem z cementu portlandzkiego oraz klej rozpuszczalnikowy Styrokol N-l (opracowany przez Instytut Tworzyw Sztucznych). Można również stosować klej o recepturze: Epidian 5-f-lO cz,, ftalan dwubutylu - 1,5 cz,, utwardzacz Z-l - 1-4-1,2 cz., oraz cement - 12-15 cz. (użyto do badań w Politechnice Śląskiej).

Obecnie w Polsce znajduje się w budowie kilka obiektów o ścianach osłonowych (wentylowanych) lub pokryciach dachowych z elementów warstwowych z okładzinami azbestotowo-cementowymi. Większość projektów została wykonana przez Biuro Studiów i Projektów Typowych Bud. Przemysłowego, a elementy wykonała Bystrzycka Fabryka Okuć Budowlanych w Bystrzycy Górnej k/Swidnicy.

W Polsce zaprojektowano również i wykonano płyty warstwowe z rdzeniem z pianki fenolowo-formaldehydowej, przeznaczone na ściany osłonowe gmachu Sekretariatu RWPG w Moskwie (projekt Biura Studiów i Projektów Konstrukcji Stalowych „Mostostal” produkcja - Kaliska Fabryka Tworzyw Sztucznych).