Masy bezspoinowe

 
 

Ostatnio do tej produkcji zaczęto stosować we Francji, NRF i USA nowy rodzaj kauczuków silikonowych, utwardzających się na zimno pod wpływem wilgoci powietrza. Pasty te można produkować bardzo łatwo w dowolnych kolorach. Ten rodzaj mas i kitów uszczelniających charakteryzuje się szeregiem cennych zalet, z których najważniejsze są: doskonała przyczepność do ceramiki, szkła i emalii, dość dobra do aluminium i stali, dobra elastyczność i rozciągliwość w szerokim zakresie temperatur aż do - 45°C oraz dobra odporność na starzenie, czynniki chemiczne i działania mechaniczne.

W Polsce Pruszkowskie Zakłady Materiałów Izolacyjnych w Pruszkowie produkują P o 1 k i t oraz 01 k i t. Pierwszy produkowany jest z odpadowego polistyrenu uplastycznionego ftalanem butylu i chloroparafiny (uodpornia na palenie), napełnionego włóknem azbestowym, a drugi z olejów spolimeryzowanych, modyfikowanych żywicą kumaronową i kalafonią z napełniaczami włóknistymi. Praktycznie sprawdzono ich przydatność do uszczelniania elementów wielkopłytowych i po uruchomieniu produkcji pistoletów do spoinowania ręcznego kitami trwale plastycznymi, problem ten można by uznać za tymczasowo rozwiązany. Kity te można również stosować ręcznie bez użycia pistoletu, ale jest to praca uciążliwa [157, 158],

Do mas bezspoinowych można zaliczyć tzw. płynną tapetę opracowaną przez Instytut Techniki Budowlanej (patent polski nr 48071). Jest to wyprawa do ścian zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, składająca się z pyłu celulozowego, karkasu i pulpy papierowej oraz spoiwa (polioctanu winylu w ilości ok. 7%). Taki niski procent spoiwa nadaje tej wyprawie zdolność przepuszczania powietrza, dużą chłonność pary wodnej, zdolność szybkiego odparowania wilgoci, lekkość (c. wł. 1,98) oraz dobrą przyczepność do podłoża, co umożliwia zastosowanie jej do elewacji na ściany z gazo- i pionobetonu. Przy zastosowaniu umiejętnej techniki nakładania osiąga się na ścianie ładną dekoracyjną powierzchnię wyprawy [128].