Masy, zaprawy i kity uszczelniające cz. II

 
 

Tańsze żywice poliestrowe nadają się również do powlekania kształtek metalowych, drewnianych i betonowych, profilów oraz blach grubych (nieelastycznych), przy czyni tworzą one twarde, bardzo odporne powłoki, ale niestety mało elastyczne. Przyjmują one duże ilości napełniaczy, zatem stosuje się je chętnie do mas szpachlowych, wyrównujących itp. Masy te, jak wiadomo, utwardzają się przez sieciowanie wewnętrzne, a nie przez odparowanie rozpuszczalnika, straty więc materiałowe są minimalne. Najważniejsze jest to, że masy te utwardzają się nawet w grubych warstwach, bez obawy pękania.

Dla osiągnięcia lepszej przyczepności żywicy poliestrowej do metalu stosuje się czasem wstępne powlekanie powierzchni metalu cieniutką warstwą żywicy poliuretanowej lub też dodatek odpowiedniej żywicy poliuretanowej (np. Desmodur SL) do żywicy poliestrowej. Z braku produkcji krajowej żywic poliuretanowych, główne zainteresowanie skupia się na żywicach epoksydowych (droższych). Do tego celu służą żywice Epidian 109 i 150 (omówione w p. 3.6), a są one podobne do żywic zagranicznych (np. Lekutherm, Araldit, Epicote).

Własności mas i zapraw zależne są również od ilości i rodzaju napelnia- czy. W tablicy 3-19 podano właściwości różnych mas i zapraw epoksydowych na bazie żywicy Lekutherm K (Bayer) w porównaniu z najlepszym betonem i zaprawą cementową (krajowe żywice epoksydowe Epidian dają

Masy te i zaprawy cechuje dobra odporność na czynniki chemiczne, więc stosuje się je również do tworzyw węglowych (karbatyty) w budownictwie przemysłowym.