Porowate tworzywa poliuretanowe

 
 

Chociaż tworzywo poliuretanowe spienione jest dość drogie, to jednak przez łatwość stosowania bezpośrednio na budowie zdobywa sobie coraz szerze powodzenie. Jako materiały dla budownictwa występują zarówno gotowe spienione wyroby (miękkie, półtwarde i twarde) o różnych ciężarach objętościowych (już od 0,006), jak i surowce do spieniania ,,in situ” tworzywa twardego.

Miękka gąbka poliuretanowa jest produkowana u nas w dużej skali metodą ciągłą i znana pod nazwą polopren (za granicą moltopren), jednak przeznaczona jest głównie dla potrzeb przemysłu tekstylnego. Niektóre potrzeby budownictwa, np. ważne izolacje akustyczne lub cieplne, mogłyby być nawet zaspokojone przez odpady polopren u.

Własności izolacyjne poloprenu podobnie jak moltoprenu są bardzo wysokie, a mianowicie: współczynnik przewodności cieplnej kcal/mh°C przy 0°C wynosi ok. 0,033 współczynnik pochłaniania dźwięków « wg rys. 3-32.

Dla budownictwa ważniejsze jest twarde tworzywo poliuretanowe spienione, które posiada bardzo dobre własności fizyczne i dobrą odporność chemiczną, trwałość itp. Na rysunku 3-33 podano wykres udarności, na rys. 3-34 wykres wytrzymałości na rozciąganie i na ściskanie poliuretanu spienionego twardego w zależności od ciężaru objętościowego, a w tabl. inne własności moltoprenu [7, 8, 65, 75 i 76], nionego poliuretanu twardego (Mol- topren H) w zależności od ciężaru objętościowego H mechanicznej poliuretanu Molto- pren H IJI

W innych krajach stosuje się lekkie tkaniny (o ciężarze 250-7-475 G/m2) nylonowe lub poliestrowe powleczone PCW lub kauczukiem chloroprenowym wytrzymałość tych tkanin na rozciąganie waha się w granicach 250-r- 475 kG/5em. Ponadto stosuje się tkaniny wielowarstwowe o ciężarze do 1600 G/m2 i wysokiej wytrzymałości na rozciąganie. Trwałość niektórych tkanin umożliwia kilkunastoletnią eksploatację konstrukcji pneumatycznych.

Na okładziny ścienne nadają się niektóre krajowe tkaniny powlekane PCW, produkowane na obicia mebli, ścian wagonów, wnętrz statków itp. Charakterystykę techniczną tych tkanin podano w tabl. 3-15. Zestawienie to nie obejmuje wszystkich aktualnie produkowanych u nas tkanin powlekanych. Asortyment tych tkanin został ostatnio rozszerzony przez wyroby typu „skai" (powleczone spienianym polichlorkiem winylu), które imitują miękką skórę. W przyszłości znajdą one zastosowanie w budownictwie (wykańczanie wnętrz).